Yükleniyor..

Uzmanlar 2019 Yılının Elektronik Sigara İçin Ya Hep Ya Hiç Yılı Olacağına İnanıyor

Uzmanlar 2019 Yılını Elektronik Sigara Kullanımı İçin “Ya Hep Ya Hiç” Yılı Olarak Tanımlıyor

Elektronik sigara ile ilgili aynı anda birkaç farklı savaşın veriliyor olması elektronik sigara kullanımının geleceği üzerindeki endişeleri artırıyor.

Elektronik sigara sektörünün bir kamu algısı problemi ile karşı karşıya olduğu ortada. Elektronik sigaraların gerçek değerini gösteren çok sayıda önemli kanıt olmasına rağmen, çok sayıda insan elektronik sigaranın yararından çok zararının olduğu konusunda endişe ediyor. Maalesef, geçen yıl işler o jkadar kötüye gitti ki bir finansal uzmana göre bu yıl elektronik sigara endüstrisi için “ya hep ya hiç” yılı olabilir. Washingtonlu analist Stefanie Miller, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumunun e-likit aromaları üzerine yoğunlaşan dikkatini, elektronik sigara endüstrisini ciddi bir tartışmaya götüren faktörlerden biri olarak yorumluyor.

Neredeyse modern elektronik sigaraların ortaya çıktığından beri elektronik sigarayı eleştirenler ile destekleyenler arasındaki savaş devam ederken, edinilen yeni bilgiler ışığında taraflar gün geçtikçe iki kutup arasında daha fazla geçiş yapmaya başladı. Elektronik sigara kullanımını savunanlar, elektronik sigaraların zarar azaltımı açısından değerli olduklarını ve sigarayı bıraktırma aracı olarak kullanılabileceği konusundaki kanıtlara işaret ediyor. Diğer bir yandan, elektronik sigara kullanımını eleştirenler ise bu kullanımın gençler tarafından benimsenmesi konusunda endişeli, elektronik sigaranın gençleri ömür boyu kullanıma teşvik ettiğini savunuyorlar. Bu tartışmadan bağımsız, bir şey kesin. 2019 yılı elektronik sigara endüstrisi için çok kritik bir yıl olacak.

Finansal Perspektif

Stefanie Miller, Washington merkezli bir firma olan Height Capital Markets ile kariyeri boyunca finansal analist olarak ün kazandı. İşinin bir parçası farklı endüstriler içindeki trendleri takip etmek, elbette bu endüstriler içinde elektronik sigara endüstrisi de var. Bildiğimiz gibi, elektronik sigara kullanımının varlığı için elektronik sigaranın gençler üzerindeki potansiyel etkisinin ciddi bir problem olabileceğine inanıyor. Ebeveynler ve kanun koyucuların arasında yükselen panik, elektronik sigara likitlerinin herkes için yasaklanması konusundaki istekleri şiddetlendiriyor. Eğer işler böyle devam ederse, Miller gelecek yıl ülke çapında bir elektronik sigara yasağı görülebileceğine inanıyor.

Elektronik sigara kullanımı üzerindeki en önemli faktörlerden bir tanesi önlenmesi oldukça güç olan yanlış bilgilendirme. Çok sayıda insanın elektronik sigara kullanımı ile sigara kullanımı arasındaki farkı görmemesi oldukça talihsiz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, çoğu ebeveyn elektronik sigara kullanımının kabul edilmesinin bir şekilde çocuklarını ömür boyu sigara kullanımına yönelteceği konusunda endişeli. Miller bu noktaya şöyle parmak basıyor, “Şirketlerin, nihayetinde sigara kullanımına geçebilecek gençler arasında nikotin bağımlılığı yaratması ve hatta bundan kâr sağlaması fikri, düzenleyiciler ve bazı kamu sağlığı toplulukları için oldukça çarpıcı.”

Araştırmalar Ne Diyor

Eldeki kanıtlara baktığınızda, gençlerin elektronik sigara kullanımı konusunda var olan endişelerin gerçekçi olmadığı ortaya çıkıyor. Yapılan bir çalışmada 60.000 öğrenciye sigara ve elektronik sigara ile ilişkileri soruldu. Sigara kullanmayan gençlerin yalnızca 0.1% ilâ 0.5%’i elektronik sigarayı günlük olarak kullandığını ve sigara kullanmadığını belirtti. Elektronik sigaraların en iyi sigara bıraktırma aracı olarak gösterildiğini düşündüğümüzde bu sonuç oldukça mantıklı. Araştırmacılar, reçeteli ilaçların kullanımına kıyasla elektronik sigara kullanımının sigarayı bıraktırma konusunda daha başarılı olduğu sonucuna vardı.

Elektronik sigara kullanımının sigara kullanımına devam etmekten çok daha güvenli olduğu konusunda da çok sayıda kanıt mevcut. İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu 2015 yılında elektronik sigara kullanımının sigara kullanımından 95% daha güvenli olduğunu açıkladı, ayrıca bu aynı oranların bulunduğu son araştırma değildi. Aslına bakılacak olursa, geçtiğimiz ay yapılan bir çalışmada elektronik sigara buharının sigara dumanına göre 93% daha az toksik madde içerdiği sonucuna varıldı. Ancak elektronik sigaranın sizin için ne kadar iyi olduğunu gerçekten anlamanız açısından Aerosol Bilimleri Dergisinin yayınladığı çalışmayı göz önüne alabilirsiniz. Bu çalışmada elektronik sigara kullanan bir bireyin aynı geçmişe sahip olan bir sigara kullanıcısına kıyasla kanser riskinin 57.000 kez daha az olduğu belirtildi.

Sonuç

Birçok uzmana sorduğunuzda, elektronik sigara endüstrisinin karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan birinin kamu algısı eksikliği olduğu cevabını alacaksınız. Yürütülen anketlere göre, yetişkinlerin yalnızca 13%’ünün elektronik sigaranın sigaradan daha güvenli olduğu gerçeğini benimsedikleri, ancak bunun iki katından daha fazlasının elektronik sigaraların en az normal sigaralar kadar zararlı olduğuna inandıkları ortaya çıkıyor. Bu böyle devam ederse, elektronik sigara kullanımı bir zarar azaltıcı ve sigarayı bıraktırma aracı olarak tam potansiyeline asla ulaşamayacak. Stefanie Miller ve çalışma arkadaşları bu yılın elektronik sigara endüstrisi için çok önemli olacağı konusunda hemfikir. Eğer herkes gerekli olan desteği sağlamazsa, elektronik sigara endüstrisi Amerika’da bile sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir.

Ek Resimler

Bu içerik 06.02.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 10 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler