Yükleniyor..

Sigarayı Bırakmak için Elektronik Sigara Kullanmak

Resim

Sigara kullanımı dünya genelinde kaçınılmaz ölümlerin baş sebebi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre, sigaranın uzun dönemdeki etkileri neredeyse vücuttaki her organa zarar veriyor. Bu sebeple de sigara kullanıcıları bu alışkanlıklarından vazgeçmek için olağanüstü bir çaba harcıyor. Ancak birçok sigara kullanıcısı için sigarayı bırakma süreci sıkıntılı geçebiliyor.

Sigarayı bırakma sürecinde kullanıcılar nikotin bandı, nikotin sakızı gibi çok da etkili olmayan yollara başvuruyorlar. Bu noktada elektronik sigara kullanımı ise bambaşka bir noktada; Birleşik Krallık’ta sigara kullanıcılarının bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri adına elektronik sigara kullanmaları teşvik ediliyor. Elektronik sigaralar tütün zararını azaltan medikal cihazlar olarak görülüyor ve sıklıkla sigara kullanıcılarına reçete ile veriliyor. Peki ya elektronik sigara sigarayı bırakmanıza nasıl yardımcı oluyor? Bu yazıda bırakma sürecinin her adımını birlikte inceleyeceğiz.

Elektronik Sigara Kullanarak Sigara Nasıl Bırakılır?

Resim

Eğer hala bir elektronik sigaranız yoksa, yapmanız gereken ilk şey kendinize bir tane satın almak. Kartuş yerine doldurulabilir tanka sahip olan elektronik sigaraları seçmeniz nikotin dozajını daha iyi ayarlayabileceğiniz için sizin adınıza daha yararlı bir seçim olabilir.

Başlangıç

İlk kez e-likit satın alacağınız zaman yüksek nikotin içeriğine sahip e-likitleri almayı düşünebilirsiniz. Bu sayede birçok denemenin başarısızlıkla sonuçlanmasının sebebi olan anksiyete başlangıçlarına karşı daha az duyarlı olabilirsiniz. Elektronik sigaranıza alışana kadar acele etmeyin.

İlk Seviye Düşürme

Kendi hızınıza göre, her seviye haftalar veya aylar alabilir. Hazır hissettiğiniz zaman nikotin seviyenizi düşürmeyi deneyin. Gerçekleştireceğiniz ilk seviye düşürme deneyimi her zaman en zorudur, bu yüzden bu düşüşü hemen fark edebilirsiniz. Bu noktada irade gücü oldukça önemli; kararlılığınızı koruyun ve bir sonraki seviye düşüşüne kadar doğru yolda ilerleyin.

Düşük Nikotine Geçiş

Düşük nikotin seviyeli bir e-likide geçiş yapmaya hazır olduğunuzda bunu kesinlikle fark edeceksiniz. Yüksek seviyeden orta seviyeye geçerken atlattığınız psikolojik aşamaların ardından, nikotine olan isteğinizin önemli derecede düştüğünü fark edeceksiniz. Bunun sebebi kimyasal bağımlılığınızın yavaş yavaş kırılıyor oluşu, bu da tüm bu süreç için çok önemli bir nokta.

Nikotinsiz Kullanım

Bu yazıyı okurken bu noktaya geleceğinizi düşünmeyebilirsiniz ancak eğer önceki adımlar arasındaki dengeyi doğru şekilde ayarlarsanız bu noktaya gerçekten gelebilirsiniz. Nikotin seviyelerinin arasındaki geçişi kendiniz için en uygun şekilde yapmayı unutmayın. Seviye değişikliği yapmadan önce birkaç ay zaman geçmesini dert etmeyin; seviyeler arasında zamanın uzun olması, başarısız bir deneme ile sigaraya dönmenizden ve bu süreçlere tekrar başlamanızdan çok daha iyidir.

Sigarayı Bırakmak için En İyi Cihazlar

Çoğu durumda, sigara kullanıcıları aldıkları nikotin seviyesini düşürerek nikotine duydukları isteği kontrol altına almak için sigaralarını elektronik sigara ile değiştirir. Bazen ise aldıkları nikotini hiç düşünmezler ve sigaranın taşıdığı risklerden kaçınmak adına aynı nikotin seviyesini buhar bazlı elektronik sigaralardan almak isterler.

Bu değişikliği yaparken, arzu edilen kullanım için uygun cihazı edinmek çok önemlidir. Eğer elektronik sigara kullanımı konusunda yeniyseniz ve basit bir deneyim istiyorsanız kalem stilindeki cihazlar sizin için uygun olabilir. Kompakt yapıları, sundukları yeterli güç ve batarya ömrü ile kalem stilindeki cihazlar ile çok fazla kuruluma ihtiyaç duymadan işinizi görebilirsiniz. Bu tarz cihazlar box modlara göre daha az yönlü, daha küçük tanklı ve daha ayrıntısızdır ancak basit bir kullanım isteyen kullanıcılar için çok uygundur.

Eğer elektronik sigara dünyasına daha fazla dalmak ve deneyiminizin her alanını kişiselleştirmek istiyorsanız box modları tercih edebilirsiniz. Box modlar kalem stilindeki cihazlara göre daha yüksek güce, özelliğe, çok yönlülüğe ve batarya ömrüne sahiptir. Bu modların eksi yönü ise kurulum için daha fazla detayın gerekli olmasıdır. Box mod kullanacak bireylerin Ohm kanunu ve değişken watt konularında bilgi sahibi olması gerekir. Yani box mod kullanmak için daha fazla şey bilmeniz gerekir, ancak bu bilgiler sayesinde kusursuz bir tat ve harika bir vaping deneyimi ile ödüllendirilirsiniz. Box modlar nikotini hayatından tamamen çıkarmak istemeyenler ve elektronik sigarayı sosyal olarak kullanmak isteyenler için harika bir seçenektir.

Kontrollü (regulated) veya kontrolsüz (unregulated) modlar arasındaki seçim ise tercih meselesidir. Eğer artırılmış batarya ömrü veya daha güvenli bir kullanım istiyorsanız kontrollü cihazları, güç üzerinde daha fazla özelleştirme seçeneği istiyorsanız kontrolsüz modları tercih edebilirsiniz.

Nikotinsiz Kullanım: Bir Anlamı Var Mı?

Nikotinsiz e-likitler kullanan kullanıcıların sayısı sizi şaşırtabilir. Düşük seviyede veya nikotinsiz likit kullanan çok sayıda eski sigara kullanıcısı, bu endüstrinin sunduğu farklı e-likit aromalarının keyfini çıkarıyor.

Elektronik sigaranın sosyal olarak kullanıldığı birçok mecra var. Katılımcıların elektronik sigara buharı ile performans gösterdikleri vape sergileri ve yarışmaları bunun en büyük örnekleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu amaçlarla cihazlarını kullananlar için daha az propilen glikol (e-likit içerisinde nikotinin taşıyıcısı) daha fazla buhar anlamına geliyor. Bu yüzden çoğu kullanıcı daha iyi performanslar gösterebilmek adına nikotinsiz e-likitler kullanıyor.

E-likitler proplen glikol ve bitkisel gliserinin ötesinde başka bileşenler de içerdiğinden dolayı, elektronik sigara kullanımı aynı zamanda şeker ihtiyacını kontrol etmek için de oldukça uygun. E-likit üreticileri sürekli olarak yaz veya fitness diyeti için uygun olan meyve, hamur işi veya tatlı bazlı aromalar ortaya çıkarıyor. Düşük seviyeli veya nikotinsiz e-likitler kullanarak hem nikotin hem de şeker ihtiyacınızı aynı anda giderebilirsiniz.

Mevcut veya eski her sigara kullanıcısı size sigara bağımlılığının nikotinden daha fazlası olduğunu söyleyebilir. Bu çoğu e-likit üreticisinin ürünlerinde farklı nikotin seviyeleri kullanmasının sebebi olarak görülebilir. Bir kez nikotin bağımlılığınızı kırdığınızda, daha düşük seviyeli veya nikotinsiz e-likitler kullanabilir, sigaradan ömür boyu uzak durabilirsiniz.

Ek Resimler

Bu içerik 09.01.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 62 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler