Yükleniyor..

Elektronik Sigara Kullanımını Desteklemeli Miyiz?

Amerika’da bir eyalet daha elektronik sigarayı etkili kılan en önemli parçalardan birini yasaklamaya hazırlanıyor  

 

Dünyanın dört bir tarafında hükümetler eş zamanlı olarak elektronik sigaralara uygun bir şekilde nasıl yaklaşılması gerektiğiyle ilgili kararlarla karşı karşıya. Elektronik sigaranın göreceli olarak yeni bir konsept olduğu ilk zamanlarda bu gayet anlaşılabilir bir durumdu, ancak bugünlerde elektronik sigaraların sigarayı bıraktırma ve zarar azaltımı konularındaki değeri hakkında ortada çok sayıda kanıt var. Yalnızca Birleşik Krallık gibi elektronik sigara kullanımıyla olağanüstü sonuçlar almış ülkeler göz önüne alındığında bile her şey net bir şekilde anlaşılabiliyor. Ancak aynı durum maalesef her yerde geçerli değil, çünkü çoğu kanun koyucu kurum elektronik sigaraları sadece tütünün ve sigaranın diğer bir şekli olarak görüyor.  

 

Şu anda da ABD’nin Connecticut eyaletinde tam olarak bu durum yaşanıyor, eyalet senatörleri neredeyse tüm e-likit aromalarının yasaklanması ile ilgili bir plan yürütmekte. Elektronik sigara topluluğu ise bu planın yanlış ve nihayetinde devletin amaçladığı hedeflerle çelişen bir plan olduğunu düşünüyor. Durum ne olursa olsun, Connecticut’ta yaşayan elektronik sigara kullanıcılarının yakın zamanda tütün aromalı e-likitleri sevmeyi öğrenmek veya çoğu uzmanın da uyardığı gibi sigaraya geri dönmek arasında pek de hoş olmayan bir seçim yapmak zorunda kalacak gibi görünüyor.  

 

Son Aroma Yasağı 

 

Gerçekleştirilen yeni hükümet oturumu ülke genelinde bazı değişiklikler getirdi. Connecticut’ta Demokratlar şu anda hedeflerini ilerletmek için çeşitli yasalar üzerinde çalışıyor. Bunlardan bir tanesi de eyalette satışı yapılan aromalı e-likitlerin türlerini önemli derecede sınırlamak. Senatoda birkaç tanınmış üyenin desteklerini dile getirmesiyle bu hamlenin arkasında önemli bir destek olduğunu söyleyebiliriz. Bu kişiler arasında, elektronik sigara üreticilerinin bu ürünleri kasıtlı olarak gençleri kullanıma teşvik etmek için ürettiklerine inanan ve yetişkin insanların bu tatları sevdiği fikrini göz önünde bulundurmayan Senato Başkanı Martin M. Looney de var. Azınlık lideri Robert Duff dahi elektronik sigara kullanımını “gerçek bir kamu sağlığı krizi” olarak nitelendiriyor.  

 

Bu düzenlemelerin nasıl ve ne zaman uygulamaya konulacağı konusunda ortada bir bilgi yok, ancak bu planlara verilen desteğe bakılacak olursa planların içinde bulunduğumuz yıl içinde uygulamaya konulmasını beklemek hiç de yanlış olmaz. Aroma yasağı açısından bakılacak olursa, Amerika’da uygulanan diğer yasaklara benzer bir durum söz konusuysa mentol ve tütün aroması hariç diğer tüm aromaların internet üzerinden veya dükkanlardan satışı yasaklanacak. Eğer bu gerçekleşirse, araştırmalar bu uygulamanın gençlerin elektronik sigara kullanımını engellemek yerine Big Tobacco şirketlerine yarar sağlayacağını gösteriyor. Yale Üniversitesinden Dr. John Buckell ve ekibinin yürüttüğü bir çalışmanın sonucuna göre eğer elektronik sigara aromaları yasaklanırsa, tütün satışlarında 5%’lik bir artış görülmesi muhtemel. Aynı araştırmaya göre eğer mentollü sigaralar yasaklanırsa, Big Tobacco şirketlerinin satışlarında yılda 10% azalma gerçekleşebileceğinden de bahsediliyor.  

 

Elektronik Sigara Kullanımını Desteklemeli Miyiz? 

 

Yale çalışmasına ek olarak, elektronik sigara kullanımının zarar azaltımı ve sigarayı bıraktırma gibi konularda inanılmaz derecede yararlı olduğunu gösteren çok sayıda çalışma mevcut. İlk olarak 2015 yılında İngiltere Kamu Sağlığı kurumu tarafından açıklandığından beri, elektronik sigaraların sigaralara kıyasla en az 95% daha güvenli olduğu sonucuna sahip çalışmalar ortaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Aralık ayında, elektronik sigara buharının sigara dumanına göre 93% daha az toksik madde içerdiğini gösteren bir rapor açıklandı. Ancak durumu çok daha net bir şekilde anlamak için bir sigara kullanıcısının benzer geçmişe sahip bir elektronik sigara kullanıcısına göre kanser riskinin 57.000 kat daha fazla olduğunu ortaya koyan çalışmaya göz atabilirsiniz.  

 

Yukarıda bahsettiğimiz zarar azaltımı konusuna ek olarak, elektronik sigaraların sigarayı bıraktırma konusunda da çok önemli olduğunu ortaya koyan çalışmalar var. Louisville Üniversitesinden araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmada, tütüne olan alışkanlığı sona erdirmek adına en iyi cihazın veya metodun ne olduğunu bulmak hedeflendi. Şok etkisinden reçeteli ilaçlara kadar yaygın olarak kullanılan çoğu metot test edildikten sonra, ekip elektronik sigara ile başarıya ulaşma şansının en yüksek olduğu sonucuna vardı. Ancak dahası da var. Elektronik sigaranın gençler üzerindeki etkisi konusunda endişelenenler için söylemek gerekirse, 60.000 öğrencinin katıldığı dev anketin sonucuna göre sigara kullanmayan gençlerin yalnızca 0.1% ilâ 0.5%’i elektronik sigarayı günlük hayatlarında kullanıyor. Bu da elektronik sigara kullanımının gençleri sigara kullanımına yöneltmediği konusunda geçerli bir kanıt.  

 

Sonuç 

 

Ortalıkta çok sayıda geçerli kanıt olmasına rağmen çoğu kanun koyucunun elektronik sigara endüstrisini kısıtlamaya meyilli olması oldukça talihsiz. Ayrıca elektronik sigarayı yasallaştıran Birleşik Krallık gibi ülkelerin elde ettiği olağanüstü sonuçlara bakınca durum daha da sinir bozucu oluyor. Şu anda Birleşik Krallık’ta sigara kullanım oranı tüm zamanların en düşük seviyesinde. Ne olursa olsun, şu anda pes etmenin sırası değil. Eğer günün birinde elektronik sigara kullanımı zarar azaltımı ve sigarayı bıraktırma konularında tam potansiyeline ulaşacaksa, elektronik sigara kullanımı konusundaki doğru ve olumlu haberleri herkese yaymamız gerekiyor. Elektronik sigara kullanım hakkımızı korumak için daha fazla insanı yanımıza almalıyız, bu kadar basit.  

 

ABD’de diğer bir eyaletin e-likit aromalarını yasaklama konusunda planlar yapmasına şaşırdınız mı? Aroma yasaklarının toplum üzerinde olumsuz bir etki yaratacağını düşünüyor musunuz? Size göre kamu genelinde elektronik sigara kullanımını nasıl daha iyi destekleyebiliriz? Siz de düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz, ayrıca yeni haberler ve makaleler için burayı kontrol etmeyi sakın unutmayın.  

Bu içerik 16.02.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 19 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler